تازه ها
دکتر سهراب‌پور: تمامي ارگان‌ها بايد در اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان با بنیاد ملی نخبگان همکاری کنند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه سند راهبردی کشور در امور نخبگان مانند نقشه جامع علمی کشور باید اجرایی شود اظهاركرد: بنیاد ملی نخبگان به تنهایی نمی‌تواند سند را اجرايي کند و وظیفه هر ارگانی است که در اجرای سند با بنیاد ملی نخبگان همکاری داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سعید سهراب پور؛‌ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در نشست هم اندیشی نهادهاي فرهنگي با محوريت اجرایی اقدامات فرهنگی و پژوهشی سند راهبردی کشور در امور نخبگان که صبح یکشنبه چهارم خردادماه در در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن تقدیر از حضور مهمانان و مدیران فرهنگی کشور  در این هم اندیشی گفت:‌ راه اندازی بنیاد ملی نخبگان به پیشنهاد شخص مقام معظم رهبری صورت گرفت که البته از همان زمان اهمیت این موضوع مهم بسیار مشخص بود.

وی در ادامه بیان کرد: از همان ابتدا یکی از خواسته های مقام معظم رهبری این بود که یک سند راهبردی برای بنیاد ملی نخبگان تهیه شود و در ادامه با تلاش و کوشش عده زیادی از دانشمندان کشور ،متخصصان و کارشناسان و برپایی کنفرانس های متعدد، این سند تهیه و به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده شد که در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وقت بسیاری به  منظور نهایی ساختن این سند صرف شد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاكيد بر اینکه این سند نیز مانند نقشه جامع علمی کشور باید اجرایی شود، اظهاركرد: البته بنیاد ملی نخبگان به تنهایی نمی‌تواند موارد آمده در سند را پیاده کند و وظیفه هر ارگانی است که در اجرای سند با بنیاد ملی نخبگان همکاری داشته باشد و باید مصوبات به دستگاه های مختلف ابلاغ شده تا هر سازمان یا نهادی بداند که وظیفه اش در امر اجرای این سند چیست.

دكتر سهراب پور با بيان اينكه قریب به 14هزار  نخبه و استعداد برتر تحت حمايت بنیاد ملي نخبگان هستند،تصريح كرد: با استناد به آیین نامه های موجود تعدادی از این افراد مخترعان، دانشجویان، استادیاران جوان و تعدادی هم نخبگان جا افتاده و شخصیت های برجسته و دانشمندانی هستند که از شخصیت های بین المللی محسوب می شوند البته در این بین نخبگان قرآنی و حوزوی هم داریم که آیین نامه های خاص آنها يا تدوین شده و يا در حال تدوين است.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان درباره فعالیت های فرهنگي بنیاد ملی نخبگان گفت: فعالیت هایی همچون حج عمره،‌ برپایی دوره های خاص ایدئولوژیک در مشهد با عنوان ماه خدا و بازدید از برخی پیشرفت های کشور از جمله اين فعاليت هاست.

وي خاطرنشان كرد: کسانی که معمولا در لیست نخبگان دانشجویی بنياد هستند دارای هوش و استعداد بالا به معناي IQ بوده اما هوش هیجانی يا EQ و مهارت های زندگی مطلوبی در حوزه های گوناگون ندارند.

وی ادامه داد: زمانیکه در دانشگاه صنعتي شریف به عنوان رئيس دانشگاه فعالیت مي كردم، برای تقویت برخی از این نقاط ضعف از اساتید رشته های علوم انسانی دانشگاه تهران دعوت به عمل می آمد تا تحت عنوان مهارت های زندگی جلساتی برای دانشجویان برگزار کنند چرا که ممکن است یک انسان نخبه پیچیده ترین مسائل ریاضی را حل کند و ولی در اجتماع از عهده انجام کارهایی بسیار ساده هم برنیاید.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه واحدی در بنیاد ملی نخبگان با نام توانمند سازی نخبگان  ايجاد شده است، تصریح کرد:  در اين واحد قشری که بیشتر مورد توجه ما هستند جوانان و به ویِژه دانشجویان هستند.

دكتر سهراب پور در پایان بیان کرد: این جلسات باید بیشتر به این امر معطوف شود که چه باید کرد تا طبق نظر و فرمایش مقام معظم رهبری جریان سند راهبردی نخگان به جلو حرکت کرده و به توفیقات روز افزون دست یابد.