دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > گفتگو 
اخبار > سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ضامن پیشرفت‌پایدار است


  چاپ        ارسال به دوست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ضامن پیشرفت‌پایدار است

نادری با اشاره به اینکه حمایت از تولیدات دانش‌بنیان بومی در مرحله عرضه نباید مورد غفلت واقع شود، گفت: فرهنگ و الگوی‌مصرف نادرست حاکم بر بازار بومی عرصه را برای جولان تولیدات بومی تنگ کرده است.

شهاب نادری؛ عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان حضور فعالان اجتماع نخبگانی در عرصه کارآفرینی را از ملزومات توسعه و پیشرفت دانست و گفت: این مهم علاوه بر کاهش نرخ بیکاری دانش‌آموختگان، زمینه‌ساز اثرگذاری نخبگان در اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه کشور به لحاظ نیروی‌انسانی متخصص در وضعیت مطلوبی قرار دارد، افزود: تعداد بالای دانش‌آموختگان یکی از مزایایی امروز کشور برای رسیدن به توسعه و رشد اقتصادی است. به‌همین دلیل فراهم‌کردن بستر مناسب برای این افراد باید اولویت‌کاری همه نهادها و مسوؤلان باشد.

نادری حمایت از اجتماع نخبگانی برای تبدیل علم به فناوری و ثروت‌ را اقدامی اساسی برشمرد و اظهار داشت: زیرساخت‌های بسیار خوبی خاصه در کشاورزی وجود دارد که می‌توان با تزریق تفکر و اندیشه نخبگانی آنها را به‌بهترین‌شکل به سمت حصول ارزش‌افزوده سوق داد؛ البته رسیدن به این مهم نیازمند کاهش بروکراسی اداری و اعمال سیاست‌های تشویقی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شرکت‌های دانش‌بنیان را محلی مناسب برای فعالیت نخبگانی دانست و گفت: حضور فعال نخبگان در این شرکت‌ها علاوه بر آنکه در اشتغال‌زایی دانش‌بنیان نقش مهمی ایفا می‌کند، در رونق‌پایدار اقتصادی نیز نقش بسزایی دارد.

نماینده مردم پاوه در مجلس حمایت از تولیدات دانش‌بنیان در بازار رقابت را لازمه حیات این شرکت‌ها توصیف کرد و با اشاره به ضرورت کنترل واردات، اظهار داشت: شرکت دانش‌بنیان برای ادامه فعالیت‌های خود نیازمند درآمد مالی است و این تنها از راه موفقیت در بازار رقابت میسر می‌شود. بنابراین حمایت از تولیدات دانش‌بنیان بومی در مرحله عرضه نباید مو رد غفلت واقع شود.

نادری خاطرنشان کرد: فرهنگ و الگوی‌مصرف نادرست حاکم بر بازار بومی عرصه را برای جولان تولیدات بومی تنگ کرده است به‌طوری که در برخی موارد کالای ایرانی با برچسب خارجی به‌ فروش می‌رسد. این نکته اهمیت فرهنگ‌سازی و تبلیغات را به خوبی روشن می‌کند.

وی با اشاره به تأثیرگذاری مثبت برگزاری جشنواره‌ ملی فرهنگی-هنری «ایران ساخت»، بر نقش مهم رسانه در بهبود فضای فرهنگی حاکم بر بازارمصرف و رونق اقتصادی تولیدات داخلی تأکید کرد و بیان داشت: رسانه بهترین واسط بین تولیدکننده و مردم است که می‌تواند به‌خوبی تولیدات داخلی باکیفیت را به بازار معرفی کرده و زمینه‌ساز رونق اقتصادی کشور باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با اشاره به لزوم پرهیز از شعارزدگی، اجرایی‌شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ضامن پیشرفت‌پایدار دانست و گفت: اقتصادی پایدار است که در مقابل مشکلات داخلی مانند تورم و یا کنش‌های خارجی مانند تحریم، کمترین آسیب‌پذیری را داشته و پایدار باشد. برای رسیدن به این اقتصاد، نخست باید با بهبود زیرساخت‌ها و فراهم‌کردن امکانات و ابزار لازم برای حضور فعال اجتماع نخبگانی، وابستگی کشور را کمینه کرد.

نماینده مردم پاوه در مجلس خام‌فروشی را یکی از شاخص‌های اقتصاد منبع‌محور برشمرد و تصریح کرد: در این نوع اقتصاد ماده اولیه با قیمتی نازل صادر شده و سپس فرآورده‌های آن با چندبرابر قیمت وارد می‌شوند. این چرخه نه‌تنها ره‌آورد مالی ندارد بلکه زیان‌آور بوده و اقتصاد کشور را فلج می‌کند. این در حالیست که با رعایت اصول اقتصاد مقاومتی، این مواد خام به به محصولی با ارزش‌افزوده بالا تبدیل شده و ثروتی‌پایدار برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

 

 


١١:٣٠ - 1395/11/16    /    شماره : ٢١٣٠٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٥٤خروج
بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601