شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > خبر 
اخبار > آغاز نام‌نویسی جشنواره‌های منطقه‌ای رویش


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز نام‌نویسی جشنواره‌های منطقه‌ای رویش

مخترع گرامی

بنیاد ملّی نخبگان با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار، انگیزه بخشیدن به جوانان و شناسایی اختراع های برگزیده و تسهیل در مسیر آنها به منظور رسیدن به محصولی دانش بنیان و تکمیل چرخة نوآوری و تبدیل دارایی های فکری به ثروت، اقدام به برگزاری جشنواره های منطقه ای رویش در طول سال می کند. از این رو مخترعان گرامی می توانند با نام نویسی و شرکت در جشنواره های مذکور، اختراع خود را در رقابتی سالم مورد ارزیابی قرار دهند. اختراع هایی که در این جشنواره ها مورد تأیید هیئت داوران قرار می گیرند می توانند از تسهیلات بنیاد برای طی  مسیر توانمندسازی اختراع های برگزیده بهره مند شوند. این مسیر از سه ایستگاه با نام های «اختراع های سطح 3»، «اختراع های سطح 2» و «اختراع های سطح 1» می گذرد. 

 

1. اختراع های سطح 3

داوری این اختراع ها بر اساس معیارهای زیر صورت می پذیرد:

1-1. ميزان تازگي اختراع در سطح ملّي وبين‌المللي 

1-2. طول عمر فنّاوري حاصل از اختراع 

1-3. آثار اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ناشي از به‌كارگيري اختراع 

1-4. چگونگي مستندسازي فرايند رشد اختراع

1-5. قابليت ورود به بازار و ارزش افزودة اقتصادي و اجتماعي حاصل از تجاري‌سازي اختراع

باتوجه به معیارهای بالا و درصورت کسب حدنصاب لازم، اختراع شما به عنوان اختراع برگزیدة سطح 3  شناخته می شود و از حمایت های بنیاد بهره مند می شود.

 

2. حمایت از اختراع های سطح 3

برای پشتیبانی و توانمندسازی اختراع های برگزیدة سطح 3، تسهیلاتی به شرح زیر به صاحب (صاحبان) اختراع با هدف کمک به صاحبان آنها برای استقرار در مراکز رشد یا پارک های علم و فنّاوری و تأسیس شرکتی نوپا مرتبط با اختراع برگزیده اعطا می شود. 

2-1. جایزة نقدی 

2-2. تسهيلات مالي براي مواردي نظير: تكميل اختراع و مستندسازي آن، در اختيار گرفتن مشاورة كارگزاران خدمات فنّاوري، شركت در نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي، استقرار اوليه در پارك علم و فنّاوري، تأسيس شركت مرتبط با اختراع

2-3. لحاظ امتياز اختراع در آيين‌نامة جايزه‌هاي تحصيلي دانشجويان، مطابق مفاد آيين‌نامة ذي‌ربط

نکته1: با توجه به اینکه فرایند شناسایی اختراع های برگزیدة سطح 2 و سطح 1 و پشتیبانی از آنها در گام های بعدی صورت می-پذیرد و مستقیماً به این جشنواره ارتباط پیدا نمی کند، علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آیین نامه «شناسایی و پشتیبانی از اختراع های برگزیده» مراجعه کنند.

نکته 2: برگزيدگان  در مدت زمان سه سال پس از برگزيده شدن، براي بهره‌مندي از پشتيباني‌هاي بنیاد فرصت دارند و درصورت آغاز فرایند توانمندسازی، در مدت یک سال باید مسیر توانمندسازی مربوط به اختراع های سطح 3 را طی کنند.

 

3. نکته های مهم درخصوص نام نویسی در جشنواره 

3-1. فقط اختراعاتی که تاریخ ثبت آن ها، 1392 و بعد از آن است، مجاز به نام نویسی هستند.

3-2. لازم است نام ارائة دهندة اختراع در جشنواره و نام نویسی کنندة آن در گواهی ثبت اختراع وجود داشته باشد.

3-3. از آنجا كه هر مخترع تنها يك اختراع را براي داوري در یکی از جشنواره‌ها مي‌تواند ارائه دهد و با توجه به معيارهاي داوري (مسائل علمي، نوآوري، كاربردي بودن و قابليت تجاري‌سازي)، مناسب است مخترعان بهترين اختراع خود را برای داوري به جشنواره ارائه کنند.

3-4. از آنجا كه ظرفيت پيش‌بيني شده براي هر جشنواره محدود است، اختراعات متقاضي حضور در جشنواره در يك فرآیند داوري اوّليه ارزيابي شده و برگزيدگان از ميان آنها مجوز حضور در جشنواره را (حضور در فرآیند داوری نهایی) دريافت مي‌كنند، بنابراين نام¬نویسی در اين سامانه به معناي حضور قطعي در جشنواره نیست.

4. مدارک مورد نیاز برای نام نویسی

درزمان نام نویسی مدارک زیر را در قالب پی دی اف به همراه داشته باشید تا بتوانید آنها را بارگذاری کنید.

4-1. تصوير گواهي ثبت اختراع

5. نکته های مهم دربارة نحوة داوری

از آنجا كه آگاهي هر مخترع از نحوة داوري اختراع براي يك داوري عادلانه، در برنامه‌ريزي مخترع برای بهبود عملكرد اختراع و ارائه بهتر آن مؤثّر است، لطفاً به نکته های زیر توجه کنید:

5-1.  مبناي امتيازدهي و ارزيابي اختراع در سطح 3 بیشتر بر اساس قابلیّت تجاری‌سازی اختراع بوده و بطوركلي امتياز هر اختراع از جنبه های زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

الف. مباني علمي و فنّاورانة اختراع

ب. ميزان تازگي اختراع و طول عمر فنّاوري

ج. كاربردي بودن طرح و امكان بهره‌برداري  از آن در شرايط كنوني كشور

د. قابليت ورود به بازار و ارزش افزوده اقتصادي حاصل از توليد انبوه

5-2. در زمان ارزيابي، صحّت ادعاهاي مخترعان باید به صورت عملي براي داوران احراز گردد. در صورتی که امکان ارائه اختراع به دلایلی از قبیل سنگینی و حجیم بودن در جشنواره میسّر نباشد، تهيۀ فيلم و عكس از شیوه عملکرد اختراع برای ارزیابیِ مناسب، بسيار موثر خواهد بود. به مخترعان توصيه مي‌شود پاورپوینت و فيلم كوتاه و مناسبي از عملكرد اختراع همراه با توضيحات خود، تهيۀ و به هیأت داوران ارائه کنند.

5-3. داوری طی دو مرحله در محل جشنواره انجام خواهد شد :

الف. ابتدا مخترع باید طبق برنامه زمانبندی که زمان پذیرش و تحویل غرفه به ایشان ارائه خواهد شد در محل اتاق کنفرانسی که در آن داوران تخصصی و صاحبان صنعت و متخصصین تجاری‌سازی به‌طور همزمان حضور دارند اختراع خود را ارائه و به سؤالات هیئت داوران پاسخ می دهد.

ب. در مرحله بعد داوران برای ارزیابی عملکرد اختراع و رؤیت آن به محل غرفه مراجعه و از نزدیک اختراع را ارزیابی خواهند کرد. همانطور که می دانید رعايت حسن برخورد و احترام به داور، توصيف بهتر اختراع را امکان پذیر خواهد کرد.

5-4. هیئت داوران، مشاوراني ارزشمند براي شماهستند. تلاش كنيد كه نقاط قوت و ضعف اختراع خود را با صداقت با داوران در ميان گذاريد تا با راهنمايي آنان بتوانيد قدم هاي بعدي براي پيشرفت و تجاری سازی اختراع خود را بهتر و آسان تر بردارید.

5-5. براي اينكه حقّي از شما ضايع نشود، اطلاعاتي را كه داوران از شما مي خواهند با اطمينان در اختيار آنان قرار داده و اطمينان داشته باشيد كه تمامي داوران متعهد به رعايت حقوق مالكيّت معنوي اختراع بوده و تعهدنامۀ مربوطه را امضاء كرده اند.

5-6. در صورتيكه مستندات و مداركي براي قابليت اختراع خود از سازمان هاي معتبر و مرتبط با اختراع دريافت کرده ايد، حتماً اصل مدارك مربوطه را به داور ارائه کنید.

5-7. در جشنواره، چيدمان ميز اختراع خود را طوری قرار دهيد كه داور به سهولت متوجّه نكات برجسته اختراع شما شود.

5-8. در هنگام داوري حضوري، توضيحات خود را به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه در مدت حداكثر 20 دقيقه داوري اختراع شما صورت پذیرد. 

5-9. در صورتيكه اختراع ثبت شده، يكي از موارد زير را شامل شود، امتیاز ارزيابي آن اختراع در بخش داوري اختراعات بنياد ملّي نخبگان صفر بوده و امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد:

الف. اختراع بدون فايده: به اين معني كه هيچ نيازي به اختراع وجود ندارد و اختراع مذکور هيچ مشكلي را حل نمي كند.

ب. اختراع در حد ايده یا شبيه سازي است. حداقل يك نمونه آزمايشگاهي در حد پایلوت از آن ساخته نشده است.

ج. اختراع ارائه شده كپي سازي يك اختراع داخلي ديگر (قبلاً ثبت شده)، بدون تفاوت فني با آن است.

5-10. در صورتي‌كه مشخص شود مخترع از بيان حقيقت در خصوص قابليت اختراع خود، خودداري کرده و يا ادعاي خلاف واقع بيان داشته است و اين ادّعا منجر به فريب داور شده است، مخترع از تمام امتيازات كسب شده محروم و امتياز نهايي او صفر خواهد بود.

6. ظرفیت پذیرش

محدودیتی برای شرکت مخترعان از استان های همکار در جشنواره وجود ندارد، لیکن 20 درصد ظرفیت کل به شرکت¬کنندگان از سایر استان ها (استان های غیر همکار) اختصاص یافته است.

 

اطلاعیه برگزاری جشنواره­‌های منطقه­‌‎ای رویش در سال 1396

به اطلاع مخترعان گرامی می­‌رساند برنامه برگزاری جشنواره­‌های منطقه­‌ای رویش در سال 1396 به شرح جدول زیر است. متقاضیان شرکت در این جشنواره­‌ها می­توانند با توجه به استان محل سکونت خود در فرصت زمانی مشخص شده برای نام­‌نویسی در جشنواره مورد نظر اقدام کنند. 

جدول زمانی برگزاری جشنواره­‌های منطقه‌­ای رویش در سال 1396

 

ردیف

نام جشنواره

استان میزبان

استان­های مجاز به شرکت (استان های پهنه)

زمان برگزاری

مهلت نام نویسی

وضعیت

1

رویش دماوند

تهران

البرز، تهران، سمنان، گلستان و مازندران

13 تا 15 اردیبهشت

08اسفند 1395 تا 21فروردین1396

فعال

2

رویش البرز 

اردبيل

آذربايجان­شرقی، آذربایجان­غربی، اردبيل، زنجان، قزوين و گيلان

- -

غیر فعال 

3

رویش زاگرس

كرمانشاه ایلام، کردستان،کرمانشاه، لرستان و همدان -

-

غیر فعال 

4

رویش خاوران

كرمان خراسان­جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان­وبلوچستان و كرمان - -

غیر فعال

5

رویش زردکوه

يزد اصفهان، چهارمحال­وبختیاری، قم، مرکزی و يزد - -

غیر فعال 

6 رویش خليج فارس هرمزگان بوشهر،فارس، خوزستان،کهگیلویه ­وبویراحمد وهرمزگان - - غیر فعال

 


١٧:٠١ - 1394/04/10    /    شماره : ٧١٢٩    /    تعداد نمایش : ٤١٣١٠٢خروج
بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601