شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > ستاداجرایی‎سازی‎سندراهبردی‎نخبگان > آشنایی با کمیسیون ها > کمیسیون زمینه سازی اثرگذاری 
کمیسیون زمینه سازی اثرگذاری

برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری اجرایی سازی اقدامات ذیل راهبرد کلان «3» از سند راهبردی کشور در امور نخبگان

راهبردکلان 3: زمينه سازي براي اثرگذاري افراد و گروه‌هاي نخبه در جامعه
راهبرد ملي 1: برنامه‌ريزي براي اثرگذاري اجتماع نخبگاني در جامعه با تأكيد بر ديدگاه «نهادمحوري» و «غيرمتمركز»

اقدام‌هاي ملّي
1-    گسترش تعامل سطوح مختلف حاکميتي با کانون‌هاي تفکر نخبگاني به¬منظور مشاركت آنها در امور مسئله‌شناسي دستگاه‌هاي اجرايي و حضور فعال نخبگان در فرآيند آينده‌نگاري، تصميم‌سازي و برنامه‌ريزي در دستگاه‌ها(آيين¬نامه و دستورالعمل تحقق اين بند توسط بنياد ملي نخبگان ظرف مدت شش ماه تهيه و به تصويب كميسيون دائمي هيئت امناي بنياد ملي نخبگان خواهد رسيد).
2-    طراحی و ایجاد ساز و کارهای قانونی و انگیزشی برای استفادۀ بيشتر و وسيعتر از نخبگان در فرآیندهای علمي، آموزشي، فرهنگي و مديريتيِ دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و ساير نهادهاي كشور.
3-    ارزيابي و گسترش فعاليت‌هاي كرسي‌هاي نظريه‌پردازي و نقد و مناظرۀ نخبگاني و برنامه‌ريزي براي تبديل آنها به محل حضور و تعاملات فكري گسترده‌تر نخبگان و انديشمندان.
4-    ايجاد سازوكارهاي تشويقي به ¬منظور تسهيل فعاليت اجتماع نخبگاني در همة مناطق كشور به‌ويژه مناطق كم برخوردار.
5-    ايجاد فرآيندهاي متنوع براي استفادۀ بهينه از فرصت «خدمت نظام‌وظيفه» صاحبان استعدادهاي برتر و نخبگان به منظور تمركز بر حل مسايل اصلي دستگاه‌هاي مختلف با همكاري ستاد كل نيروهاي مسلح.

راهبرد ملّي2: تنظيم مقررات دولتي براي تسهيل فعاليت‌هاي نخبگاني درجامعه


اقدام‌هاي ملّي
1-    اصلاح و تكميل ضوابط و مقررات خريدهاي دولتي و غيردولتي و ارائۀ سازوکارهاي مالي و ضمانتي براي تسهيل خريد محصولات و خدمات داخليِ حاصل از فعاليت‌هاي نخبگاني در چارچوب سياست‌هاي اجرايي نقشۀ جامع علمي كشور.
2-    حذف قید اجبار در داشتن شريك خارجي برای انجام پروژه‌هاي کلان ملي و پیش¬برندۀ کشور و استفادۀ حداكثري از توان اجتماعات نخبگاني در اجرای اینگونه پروژه‌ها، همراه با اطلاع‌رساني عمومي، مناسب و به موقع.
3-    زمینه سازی و حمایت از حضور رقابتی محصولات دانش‌بنيان و فرهنگي ناشي از فعاليت‌هاي نخبگانی در مجامع بين‌المللي علمي، فنّاوري و صنعتي و افزايش سهم كشور در بازارهاي جهاني در چارچوب سياست‌هاي اجرايي نقشه جامع علمي كشور.

راهبرد ملّي3: ساماندهي نظام گزينش اصلح كارگزاران كشور ازمیان اجتماعات نخبگاني

اقدام‌هاي ملّي
1-    لحاظ كردن سوابق فعاليت‌هاي نخبگاني در شرايط احراز مديريت‌هاي حاكميتيِ مرتبط و اجراي آن بر اساس نظام ارتقاي مرحله‌اي.
2-    زمينه سازي براي شکل‌گيري و توسعة شرکت¬هاي«کارگزاري منابع انساني متخصص» به¬منظور تأمين نيروي متخصص مورد نياز نهادهاي مختلف دولتي و خصوصي از ميان نخبگان.

بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601