دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > ستاداجرایی‎سازی‎سندراهبردی‎نخبگان > آشنایی با کمیسیون ها > کمیسیون زیرساخت های فرهنگی و پژوهشی 
کمیسیون زیرساخت های فرهنگی و پژوهشی

برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری اجرایی سازی اقدامات ذیل راهبرد کلان «5» از سند راهبردی کشور در امور نخبگان

راهبردکلان 5: توسعه زيرساخت‌هاي فرهنگي، پژوهشي و اطلاع‌رساني مرتبط با نظام نخبگاني
راهبرد ملي 1: ارتقاي دلبستگي ملي نخبگان در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامي و ترويج ارزش¬هاي اسلامي و فرهنگ كار در جامعه

اقدام‌هاي ملي
1-    ترويج فرهنگ انس با قرآن، معارف عترت عليهم السلام و اصول و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي در بين اجتماع نخبگاني به‌منظور ارتقاي بينش ديني و تعميق انگيزه‌هاي معنوي در خدمت به جامعه.
2-    ارائه مناسب و جذاب دستاوردهاي فعاليت‌هاي نخبگاني با هدف ايجاد اميد و انگيزه و نشان دادن فرصت‌ و امکان انجام فعاليت‌هاي كلان و مؤثر در کشور.
3-    آشنا ساختن اجتماع نخبگاني با جاذبه‌هاي طبيعي، زيارتي، فرهنگي و اجتماعي كشور به¬منظور ارتقاي خودآگاهي ملي و حس دلبستگي به ميهن و همچنين افزايش آگاهي از خدمات متقابل اسلام و ايران با تأكيد بر جايگاه بي‌بديل اسلام در شكل‌دهي به هويت ايراني و ارتقاي تمدن ايراني.
4-    تكريم نخبگان و الگوسازي از آنان براي صاحبان استعدادهاي برتر از طريق ترويج رموز موفقيت و زمينه‌سازي براي هدايت گروه‌ها و فعاليت‌هاي نخبگاني از سوي آنان، با تأكيد بر امكان پذيري انجام فعاليت‌ها با امكانات موجود.
5-    توليد برنامه‌هاي مختلف ديداري- شنيداري، نوشتاري و چندرسانه‌اي براي ارتقاي سطح بينش عمومي در زمينه‌هاي ارزشمندي كار، احترام به جامعه و تعهد نسبت به فرهنگ و جامعه در اجتماعات نخبگاني.
6-    ترويج نقشۀ جامع علمي كشور در سطوح مختلف اجتماع به‌ويژه در بين اجتماعات نخبگاني از طريق تقويت ارتباط نهادهاي تخصصي– حرفه‌اي و گروه¬هاي نخبه با  آموزش‌هاي عمومي، برنامه‌هاي صدا و سيما و غيره.
7-    گسترش برنامه‌هاي تربيتي و آموزشي براي نهادينه كردن ارزش¬هاي اخلاق اسلامي و انضباط حرفه‌اي در ميان اجتماع نخبگاني.
8-    مشاركت و همكاري بنياد ملي نخبگان با «كميسيون اعطاي نشان¬هاي دولتي رياست جمهوري» به‌منظور پاسداشت نخبگان کشور.


راهبرد ملي 2: ايجاد و ساماندهي زيرساخت‌هاي پژوهشي و اطلاع‌رساني نخبگان
اقدام‌هاي ملي
1-    تسهيل دسترسي آحاد اجتماع نخبگاني به زيرساخت‌هاي مطالعاتي و پژوهشي کشور از جمله سامانه‌هاي اطلاع‌رساني، کتابخانه‌هاي تخصصي، آزمايشگاه‌ها و شبکه‌هاي آزمايشگاهي با محوريت بنياد ملي نخبگان.
2-    ايجاد ارتباط سامانه‌هاي مديريت اطلاعات تحقيقاتي (سمات) كشور با سامانة جامع اطلاعات نخبگاني با محوريت بنياد ملي نخبگان.
3-    توسعۀ زیرساخت‌های اطلاع‌رساني مناسب در اجتماعات و فعاليت‌هاي نخبگاني به منظور شبکه‌سازی هدفمند در اين فعالیت‌ها با محوريت بنياد ملي نخبگان.


راهبرد ملي3: توسعة همکاري‌هاي بين‌المللي نخبگان به منظورارتقاي ظرفيت و سطح تأثيرگذاري آنان براي دستيابي به مرجعيت علمي کشور

اقدام‌هاي ملي
1-    ساماندهي و هدفمند كردن فرآيند ادامه تحصيل صاحبان استعدادهاي برتري كه ادامه تحصيل در خارج از كشور را انتخاب كرده‌اند به¬منظور توجه به اولويت¬هاي علم و فنّاوري كشور، حفظ ارتباط مستمر آنان با درون كشور، افزايش انگيزه براي بازگشت و ارائه مشاوره دربارة آسيب‌هاي خروج.
2-    گسترش هدفمند فرصت¬هاي مطالعاتي خارج از کشور براي صاحبان استعداهاي برتر و نخبگان بر اساس نيازها و اولويت¬هاي ملي و فراهم كردن شرايط ميزباني از محققان برجستة ساير کشورها (به ويژه نخبگان جهان اسلام) در كشور.
3-    گسترش نظام‌مند همكاري‌هاي علمي، فنّاورانه، فرهنگي و اجتماعي افراد و گروه‌های نخبه با همتايان خارجي در اجراي طر‌ح‌هاي مشترك بين‌المللي.
4-    ايجاد سازوکارهاي حقوقي و مالي براي همکاري‌هاي افراد و گروه‌هاي نخبة کشور در فعاليت‌هاي بين‌المللي.
5-    ايجاد ارتباط بين افراد و گروه‌هاي نخبة ايرانيِ خارج از کشور با همتايان خود در داخل و طراحي و استقرار بانك اطلاعاتي نخبگان ايرانيِ خارج از كشور به منظور بهره‌گيري از توانمندي‌هاي آنان درجهت رفع نيازهاي كشور.
6-    حمايت و به‌كارگيري نخبگان داخل و خارج كشور در توليد و ترويج علوم بومي مبتني بر حكمت و انديشه اسلامي در جهت نيل به مرجعيت علمي.
7-    ايجاد سازوکار‌هاي حمايتي و هدايتي براي نهادها، انجمن‌ها و نشريه‌هاي علمي با هدف توسعة فعاليت‌هاي بين‌المللي (از قبيل اعطاي بورس، برگزاري كنفرانس‌هاي بين‌المللي، انتشار نشريات بين‌المللي) و جذب نخبگان غيرايراني به‌ويژه نخبگان جهان اسلام.
8-    تعريف جايزه‌هاي ارزشمند بين‌المللي و نيز توسعة جشنواره‌ها و مسابقه‌هاي بين‌المللي به‌منظور جذب دانشمندان و نخبگان خارجي براي حضور و مشارکت در فعاليت‌هاي نخبگاني کشور.
9-    برنامه‌ريزي و هماهنگي در مديريت صيانت از افراد و گروه¬هاي نخبه با مأموريت مشاوره و هدايت در امور بين‌المللي، تسهيل همكاري و مشاركت در فعاليت‌هاي نخبگاني در خارج از كشور، رصد و ارائه اطلاعات بازارهای بین‌المللی فنّاوری و حفظ امنيت فنّاوري كشور.

بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601