يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > ستاداجرایی‎سازی‎سندراهبردی‎نخبگان > آشنایی با کمیسیون ها > کمیسیون توانمندسازی 
کمیسیون توانمندسازی

برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری اجرایی سازی اقدامات ذیل راهبرد کلان «2» از سند راهبردی کشور در امور نخبگان

راهبرد کلان 2: توانمندسازي اجتماعات نخبگاني در چارچوب گفتمان اسلامي- ايراني

راهبرد ملي 1: پشتيباني‌ تدريجي، مشروط و متنوع بر اساس انجام  فعاليت‌هاي نخبگاني و ميزان رشد در مسير نخبگي

اقدام‌هاي ملي
1-    ايجاد فرصت فعالیت برای صاحبان استعدادهاي برتر و نخبگان در مناطق مختلف با ایجاد سازوكارهاي حمايتی در زمينه‌هاي آموزشي، پژوهشي و مهارتي و نيز حمايت از توسعة فعاليت بنيادهاي خيرية علمي، فرهنگي و اجتماعي و نظارت بر آنها.
2-    حمايت از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراكز علمي حوزوي براي افزايش پذيرش استعدادهاي برتر با رعايت استانداردهاي آموزشي، پژوهشي و رفاهي؛ و نظارت مستمر به ¬¬منظور حفظ و ارتقاي کيفيت تحصیلات تکمیلی در كشور.
3-    ساماندهی و گسترش پشتيباني‌هاي مستقيم و غيرمستقيم مادّي به اجتماع نخبگاني در قالب بورس، جايزه‌هاي مقطعي و پژوهانه از سوي سازمان¬هاي دولتي، بخش خصوصي و نهادهاي عمومي(وقف و خيريه) منطبق با پايش پيشرفت مرحله‌اي و اثرگذاري آنان.
4-    برنامه‌ريزي براي ارائه خدمات مورد نياز براي انجام فعاليت‌هاي فردی و گروهی به منظور تسهيل حركت در مسير نخبگي(مانند: تأمين منابع علمي و اطلاعاتي، فراهم کردن امكانات مورد نياز پژوهشي و آموزشي مربوط به توليد، ثبت، انتشار و ارائه محصولات).
5-    تلاش براي رفع خلأهای قانونی و اجرايی نظام مالکيت فکری در حوزة انتشارات علمی، هنري، فرهنگي و فنی و ايجاد سازوکارهای لازم برای توسعة فعالیت‌های نخبگاني در زمينه‌هاي علمي، فنّاورانه، حوزوي، ادبي، هنري، فرهنگي، اجتماعي و مديريتي.
راهبرد ملي 2: زمينه سازي براي پرورش افراد نخبه و شکل‌گيري گروه‌هاي نخبه در جامعه اقدام‌هاي ملي
1-    تبيين و تدوين نظام معرفتي و فلسفي براي نخبگان و اهتمام به رشد و ارتقاي معرفتي آنان.
2-    ساماندهی و توسعة هسته‌هاي فعال دانشجويي، ‌رصد دائمي و پشتيباني هدفمند و مرحله‌اي از آنها با هدف تبديل اين هسته‌ها به گروه¬هاي نخبه.
3-    حمايت از متشکل شدن دانشجويان و دانش‌آموزان فعال در حوزه‌هاي مختلف علمي، اجتماعي، فنّاورانه، فرهنگي، قرآني و هنري در قالب پژوهشكده‌هاي دانشجويي و پژوهش‌سراهاي دانش‌آموزي، انجمن‌هاي علمي، كانون‌هاي فرهنگي- هنري، تشکل-هاي نخبگاني و مانند آن با رعايت ضوابط و مقررات جاري كشور و با تأكيد بر سهولت تأسيس گروه، ضابطه‌مندي و مسؤوليت‌پذيري، نظارت و پايش مستمر، و پشتيباني مرحله‌اي و تدريجي از آنها.
4-    تلاش براي رفع موانع جذب و افزايش جذابيت حضور اجتماع نخبگاني در حوزه‌هاي علوم انساني، معارف اسلامي و علوم پايه.
5-    برنامه‌ریزی کوتاه و بلند مدت برای توانمندسازی افراد و گروه‌هاي نخبۀ دارای توانمندی تولید محصولات و خدمات رقابتی و كيفي داخلی در حوزه‌هایی که نیاز کشور از محصولات خارجی تأمین می‌شود.
6-    ایجاد و توسعه فن‌بازارهای تخصصی براي ارائه محصولات گروه¬هاي نخبه و ایجاد سازوکارهای قانونی و حمایتی برای تسهیل فرآیندهای تجاری و غیرتجاری این بازارها با تأکید بر مشارکت بخش غیردولتی در تأسیس، توسعه و مدیریت آنها.
7-    حمايت از توسعة صندوق‌هاي خطرپذير براي تجاري‌سازي ايده‌هاي افراد و گروه‌هاي نخبه و رفع موانع تجاري‌سازي با ارائة مشاوره‌هاي حقوقي، مالي، بازاريابي و رتبه‌بندي شركت‌هاي دانش‌بنيان و حمايت از ارائة خدمات متناسب با رتبة آنها.
8-    تدوين مقررات براي معافيت تمامي يا بخشي از هزينه‌هاي مالياتي گروه هاي نخبه به منظور توسعة فعاليت‌هاي آنان و متناسب با کيفيت فعاليت‌ها.
9-    شبکه‌سازي افراد و گروه‌هاي نخبه در حوزه‌هاي تخصصي و حول فعاليت‌هاي نخبگاني به منظور هم‌افزايي و همگرايي، تقويت همکاري، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهاي مشترک.
10-     تأسيس صندوق تضمين براي جبران ديرکرد پرداخت‌هاي دستگاه‌هاي دولتي در پروژه‌هاي مربوط به فعاليت‌هاي نخبگاني و نيز ارائة پشتيباني‌هاي مورد نياز به گروه‌هاي نخبه براي شركت در مناقصه‌هاي مربوط به اين فعاليت‌ها.
 طراحی و استقرار شبكۀ اطلاعاتي مورد نياز اجتماعات نخبگاني براي رفع نياز آنان   به استفاده از خدمات خارجيِ مشابه، شبكه-سازي و هدايت فعاليت‌هاي نخبگاني

بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601