يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > تسهیلات و حمایت ها > دانش آموختگان دانشگاهی > آئین نامه شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی 
آئین نامه شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی

باسمه تعالي

 

آیین­نامۀ شناسایی و پشتیبانی از دانش­آموختگان ­برتر دانشگاهی

 

 

مقدمه

در اجرای بند 1 مادّۀ 3 از اساسنامۀ بنیاد ملّی نخبگان و به منظور اجرای اقدام­های ملّی 1-1-1، 2-1-2، 2-1-3، 3-1-2 و 3-1-5  از سند راهبردی‌کشور در امور نخبگان،آیین­نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از دانش­آموختگان­ برتر دانشگاهی» به شرح زیر تصويب می­شود:

 

مادّة 1: تعاریف

براي رعايت اختصار، تعاریف زير در اين آیین­نامه رعايت مي‌شود:

الف. بنياد: منظور بنياد ملّي نخبگان است.

ب. مؤسسة علمي: منظور هريك از مراكزآموزشي عالی، پژوهش و فنّاوري‌ داخل يا خارج ازكشور است­كه صحت مدارك صادرة آنها به تأييد  وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ یا شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده باشد.

ج. دانش­آموختۀ­ برتر: منظور هریک از دانش­آموختگان برتر دانشگاهی موضوع این آیین­نامه است.

د. دستگاه اجرایی: منظور هریک از دستگاه‌هاي موضوع مواد 5 و 117 از «قانون مديريت خدمات كشوري» مصوّب مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 8/7/1386 است.

 

مادّة 2: هدف

هدف از تدوین این‌آیین­نامه، ایجاد چارچوبی برای شناسایی برترین دانش­آموختگان دانشگاهي در مقاطع کارشناسی، کارشناسی­ارشد و دکتری تخصصی و ایجاد تمهیدات لازم برای «تسهیل رشد و هدایت آنها در حوزۀ تخصصی» و نیز «به‌کارگیری و اثرگذاری آنان در اجتماع تخصصی مرتبط» است.

تبصره: دانش‌آموختگان دوره‌هاي «دكتري حرفه‌اي» و نيز دوره‌هاي «تخصصي باليني، پزشكي و فلوشيپِ» موردتأييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ به‌ترتيب معادل با دانش‌آموختگان دورة «كارشناسي ارشد» و دورة «دكتري تخصصي» محسوب مي‌شوند.

 

 

 

مادّة 3 : معیارهای شناسایی

دانش‌آموختگان برتر از میان دانش­آ­­موختگان دانشگاهي در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري و بر اساس معیارهای زیر شناسایی می­شوند:

الففعالیت­های آموزشی؛ شامل: پیشینۀ تحصیلی،کسب موفقیت­های آموزشی و موارد مشابه

ب. فعالیت­های پژوهشی و فنّاورانه؛ شامل: پیشینۀ پژوهشی و نوآورانه، کسب موفقیت­های پژوهشی و فنّاورانه و موارد مشابه آن

ج. فعالیت­های فرهنگی و اجتماعی؛ شامل: ايفاي نقش فرهنگي و اجتماعي در مؤسسه‌هاي علمي‌كشور، اشتهار اخلاقي در زمان تحصيل،كسب موفقيت‌هاي ادبي، هنري، قرآني و مشابه آن

تبصره: شاخص­های سنجش معیارهای فوق در هریک از مقاطع تحصیلی و نحوة محاسبة امتياز هر شاخص، بر اساس شیوه­نامه‌ای است که به تصویب بنیاد می­رسد.

 

مادّة 4 : پشتیبانی

بنیاد هرساله به تعدادی از دانش­آموختگان برتر، تسهیلاتی را برای «هدايت و تواناسازي» و نيز «اشتغال واثرگذاری» و به نام مفاخر تمدن اسلامي ـ ايراني به شرح زیر اعطا می­کند:

الف. تسهیلات هدایت و تواناسازی؛ شامل:

الف‌ـ1. ادامه تحصيل: برای پذیرش دانش­آموختگان ­برترِ دوره­های‌کارشناسی­ارشد در مقطع دکتری تخصصی

الف‌ـ2. دورة پسادكتري: برای هدایت دانش­آموختگان ­برترِ دورۀ دکتری تخصصی در دوره­های پسادکتری

الف‌ـ3. خدمت نظام وظيفة تخصصي: برای بهره­مندی دانش­آموختگان ­برترِ دوره­های‌كارشناسي،‌کارشناسی­ارشد و دکتری تخصصی از خدمت نظام­وظیفۀ تخصصی

الف ـ4. تسهيلات فرهنگي: برای بهره­مندی دانش­آموختگان ­برتر از تسهیلات عمومی (مانند وام مسکن، هدیۀ ازدواج، سفرهای زیارتی و مشابه آن)

تبصرة 1: تسهيلات بند الف‌ـ3 شامل دانشجويان دورة دكتري تخصصي‌كه از طرح پيشنهادي رسالة دكتري خود با موفقيت دفاع كرده باشند (يا مرحلة متناظر در دوره‌هاي «تخصصي باليني، پزشكي و فلوشيپ») نيز مي‌شود.

 

ب. تسهیلات اشتغال و اثرگذاری؛ شامل:

ب ـ1. جذب در نهادهاي فنّاورانه: برای جذب دانش­آموختگان ­برتر در نهادهاي صنعتي‌وفنّاورانه

ب‌ـ2. جذب در مؤسسه‌هاي علمي: برای جذب دانش­آموختگان ­برترِ دورۀ دکتری تخصصی به عنوان عضو هيئت‌علمي در مؤسسه­های علمي‌کشور

ب ـ3. جذب در دستگاه‌هاي اجرايي: برای استخدام دانش­آموختگان ­برتر در دستگاه‌های اجرایی

 

تبصرة 2: تعداد، مبالغ و فرایند اعطای جایزه­های این مادّه بر اساس بودجۀ بنیاد و بنا به شیوه­نامه­ای تعیین می­شود که به تصویب بنیاد می­رسد.

تبصرة 3: بنياد مجاز است بر اساس اختيارات قانوني خود يا با همكاري ساير مراجع قانوني و دستگاه‌هاي اجرايي تسهيلات ديگري را براي تحقق اهداف اين مادّه تدوين و به موقع اجراگذارد.

 

مادّة 5 : دانش‌آموختگان مؤسسه‌هاي علمي داخل كشور حداکثر ظرف مدت سه سال و دانش‌آموختگان مؤسسه‌هاي علمي خارج از كشور، حداكثر ظرف مدت شش سال پس از تاریخ رسمیِ دانش­آموختگی مجازند از مزایای این آیین‌نامه بهره‌مند شوند.

 

مادّة 6: تصويب و اجرا

 

اين آيين‌نامه مشتمل بر يك مقدمه، شش مادّه و پنج تبصره در تاريخ 30/2/1394 به تصويب‌كميسيون دائمي و مطابق مصوبۀ جلسة پنجم هيئت‌امنا (تبصرة 1 مادّة 3 آيين‌نامة‌كميسيون دائمي) در تاریخ 13/3/1394 به تصویب هيئت‌امناي بنياد ملّي نخبگان رسيد و جايگزين آيين‌نامة «شناسايي و پشتيباني از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهي» (مصوّب هيئت‌امناي بنياد ملّي نخبگان در تاريخ 12/9/1393) مي‌شود و از تاريخ تصويب لازم‌الاجراست.

 

دانلود آيين‌نامه دانش آموختگان

بنیاد نخبگان استانها
سامانه ثریا

پیوندها
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد - نسخه قدیمی
آدرس: خيابان آزادي- بين خيابان نواب و رودكي- جنب كوچه طاهرنيا- پلاك 209 تلفن: 63478000 - 09601